Evde Petek Temizleme

Evde Petek Temizleme

Evde İç Petek Temizleme İşlemi

Peteğin çevresi evde bulunan bezlerle kaplanır. Kişi, evde petek temizleme işlemine hem enerji tasarrufu için hem de kışın daha verimli bir ısınma için başvurur. Bir köşede bir kova pis sular için hazırda bekletilmelidir. Her iki uçta yer alan vanalar kapatılır. Isı vanasını elle kapatmak mümkünden diğer plastik vana için İngiliz anahtarına ihtiyaç olabilir. Bu vanaları kapatma esnasında kaç tur çevirdiğinizi not etmelisiniz. Geri monte ettiğiniz zamanda bu sayıya göre açma işlemini yapacaksınız. Isı vanası ile kalorifer radyatörü arasındaki cıvataları da gevşetilir. Bunun ardından evde petek temizleme işleminde radyatör anahtarıyla su çıkışının sağlandığı vanayı açın. Bu aşamada kirli sular fışkıracaktır.

Plastik kapağı olan diğer vananın cıvatası da çevrildikten sonra petek duvardan alınır ve banyoya taşınır. Kirli su akışı devam ediyorsa bezlerle önlem alabilirsiniz. Hortum kullanarak vanalardan temiz su geçmesini sağlayın. İşlem tamamlandıktan sonra geri monte edebilirsiniz.

Bu işlem sırasında bazı kişiler, petek temizleme kimyasalı nasıl kullanılır merak etmektedir. Alınan kimyasalın kullanımı markadan markaya göre değişmektedir. Bu nedenle arkalarında yazan açıklamayı dikkatle okumak önemlidir. Bu işlemleri evde petek temizleme yapacaklar yerine, alanında uzman personellerin yapmasında sağlık açısından fayda bulunur.

Peteğin Dış Temizliği Nasıl Yapılır?

Isınma işleminde peteğin iç temizliği kadar dış temizliği de önemlidir. Evde petek temizleme işlemi yapacaklar, evde kalorifer peteği tozu nasıl temizlenir diye merak ederler. Bunun için peteğin aralarını ve arka kısmını elektrikli süpürge yardımıyla temizlemelisiniz. Ardından sabunlu bir suçla önünü temizleyebilirsiniz. Ama bu paslanmaya sebep olabilir. Buharlı petek temizleme işlemleri günümüzde petek toz temizliği için kullanılmaktadır. Birçok kişi kendi başına bu işlere kalkışırken eksik bilgi nedeniyle evde petek temizleme işlemini yanlış yapabilmektedir. Bir kuruluşa başvurmak sizin için faydalı olabilir.