Lavabo Açma

Lavabo Açma

Lavabo Açma

Günümüzde en büyük mutfak ve banyo sorunlarının başında lavabo tıkanıklık durumu gelir. Bu sorunun sebep ve çözümlerini birkaç adımda incelemek mümkündür.

Tıkanma sebebi

Tıkanma sebebi kullanıcı kaynaklıdır. Yiyecek artıklarını ve yağları lavaboya atarak başta bu durumun oluşmasına biz sebep olmaktayız. Lakin bazen yıpranmış lavabo giderlerinde eskime ile beraber çöküntü ve hasarlar oluşabilir. Yapının inşaatındaki kontrolsüzlüklerden doğan ya da giderlere dökülen harçların ya da betonun gideri tıkaması da lavabo tıkanıklığına sebep olabilir. Zamanla kireç ya da kalıntıların birikimi de sebeplerin en çok karşılaşılan durumdur.

Tıkanmanın sonuçları

Suların borularda yavaş akma ya da hiç akmama gibi durumların oluşması. Bu yüzde sular borudan ilerlemeyecek, lavabonun kötü kokmasına ve bir yerden sızarak mutfak ya da banyonuza akmasına sebep olacak. Bulaşık makinesi bulunan evlerde tıkanma sebebi genellikle makine borusundan çıkan yağlardır. Alt katlara su geçme durumları ile karşılaşabilirsiniz. Tıkanma sonrası oluşan pimaşların sızması neticesiyle duvarlarda şişme yaratabilmektir. Bu sızmalar sadece duvarlarda değil aynı zamanda borulardaki civatalara da hasar vererek daha zor durumlara sebebiyet verebilmektir.

Lavaboların tıkanmasına, gider esnasında problemler yaşatmasındaki en büyük etken yağlardır. Yağlardın oluşturduğu birikintiler ve lavabo içerisindeki atıkların titiz bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Günümüzde çoğu tıkalı lavabo açma firmaları kişilere kısa vadede çözüm sağlayarak hem müşterileri zor durumda bırakmaktadırlar hem de lavaboda zarar yol açabilecek atıkların daha fazla birikmesine katkıda bulunurlar. Bu tarz firmalar ile çalışmak yerine işinde uzmanlaşmış ve teknolojik gelişmelerden haberdar olan firmalara irtibata geçmenizde yarar olacaktır.

Kameralı Sistem

Lavabolarınıza kameralı sistem uygulaması ile tıkanıklığın yol açtığı alan tespit edilir. Eğer bu sorun gider hattından kaynaklanıyorsa ev sahibine bu konu hakkında danışılmalıdır. Kameralı sistem sayesinde hızlı, kesin çözümler elde edeceksiniz. Lavabonuz açıldıktan sonra içerisine Yemek atıkları veya yağ dökmek, tıkanıklığa yol açacak cisimleri boşaltmak gibi işlemlerinin yapılmaması gerekmektedir. Aksi halde tekrar lavabo tıkanıklığını ile karşılaşabilirsiniz. Yağ konusunda ev hanımlarının alışkanlıklarını değiştirmesi ve lavabo içlerine gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Evinizdeki tıkalı lavabolar sadece sızma değil kötü koku gibi istenmeyen durumlarda yaratmaktadır.