Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Tabi ki bazı su kaçakları kulakla ile duyulabilecek kadar şiddetli su kaçaklarıdır. Tabi bu su kaçaklarını bulabilmek çok ta zor değil. Ancak buna Nazan iğne deliği kadar küçük bir gözyaşı kadar az su kaçakları da bulunmaktadır. Günümüzde en kolay su kaçağı bulmanın yolu gelişmiş teknoloji ürünlerinden yararlanılmasıdır. Bu teknolojik ürünler sayesinde su kaçağı nasıl bulunur  sorusu da en basit şekilde cevaplanmıştır. Su kaçağı tespitinde kullanılan akustik dinleme cihazları ile artık kaçak olan bölgeyi nokta atışı ile bulabilmekteyiz. Evimizin ya da iş yerimizin zarar görmeden su kaçağı tespiti yaptırmak isteyenler genelde bu yöntemi kullanmaktadırar.

Gözle görülmeyecek, duyulmayacak su kaçakları bile bu cihaz sayesinde kurtulma şansları sıfırdır. Peki, en çok merak ettiğimiz soru ise sadece temiz su borularında mı kaçaklar meydana gelir? Tabi ki de hayır kirli su borularında da kaçaklar meydana gelebilmektedir. Bu su kaçakları kendilerini genelde sararma ve kabarıklarla belli ederler. Pis su kaçakları kamera yöntemi ile görüntülenir ve kaçağa sebep olan nedenler bulunur.

Çeşitli şikâyetler arasında en sık rastlanan kaçak problemi ise zeminden su çıkmasıdır. Yapılması gereken tek şey zeminde ki su tesisatlarını cihazlar yardımıyla tespit etmektir. Temiz ve kirli su tesisatında bir sorun bulunmazsa demek ki su zeminden çıkıyor demektir. Bu sürede yapılacak yöntem zemine küçük çaplı bir yer açıp deliğe dalgıç pompası yerleştirilmesi gereklidir.