Petek Temizliği

Petek Temizliği

Petek temizliği nasıl yapılır?

Petek temizliği tesisat içinde sürekli kullanılan suyun ve atığın boşaltılıp tesisatın ve peteklerin temizlenip tekrar hizmete sokulması işlemidir. Peteklerde kullanılan su sürekli ısınıp soğuduğu için ve peteklerin içinde bulunan kireç ve paslanma önleyici kimyasalların tesisat içerisinde sürekli hareketten ve ısı değişiminden tortulaşıp çökmesine bağlı olarak peteklerin bir kısmına sıcak suyun sağlıklı ulaşmaması kombinin suyu sürekli ısıtıp odalarınızı ısıtamamanıza sebep olacaktır. Bu durumda petek temizliği gereklidir.

Petek temizliği gerektiğini nasıl anlarız petek temizliği nasıl yapılır?

Yeterli sıcaklıkta kombinizi açtığınızı düşünüyor fakat evin yeterince ısınamadığını mı düşünüyorsanız peteklerinizi elinizle kontrol etmelisiniz. Genellikle içerisinde kir biriken peteklerin bir bölümü diğerinden daha az ısınır ve bu içerisinde birikme olduğunu gösterir. Elinizle peteğin alt orta kısımlarında sıcaklık hissedemiyorsanız petek temizliği vakti geldi demektir. Bu durumda petek temizliği nasıl yapılır?

Petek temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle tesisata herhangi bir yerden bağlanılır. Genellikle havluluk var ise burası tercih edilir. Tesisata bağlanan yerden özel bir kimyasal tesisata ilave edilir ve petekler bir süre sıcak olacak şekilde çalıştırılır. İlave edilen sıvı yeterince tesisat içerisinde dolaştıktan sonra kombi kapatılır ve tesisat içerisindeki bütün su boşaltılır. Daha sonra özel bir makine ile tesisatta bir süre su devir daim işlemi yapılır ve kirlerin boşaltılması sağlanır. Petekler tamamen temizlendikten sonra içerisine bir solüsyon eklenir ve bu şekilde bir miktar çalıştırılır. Yeterli süre çalıştırıldıktan sonra tekrar tesisattaki bütün su boşaltılır ve temizlendiğinden emin olunur.

Bu işlemden sonra petek temizliği nasıl yapılır? Nasıl devam edilir? Tesisata su basılıp tek petek açık olacak şekilde yine bir kimyasal ile çalıştırılır ve her peteğe bu işlem bir süre uygulanıp yüksek basınç ile tam temizlik sağlanması amaçlanır. Bu işlemden sonra peteğinize normal su basılıp peteklerin bağlantıları ve su basıncı kontrol edilir. Peteklerde hava var ise havası alınır. Kombinizin de bakımı yapılır ve işlem tamamlanmış olur.

Peteklerin temizliği nasıl yapılır?

Aslında hiç de zor değildir petek temizliği. Acaba petek temizliği nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı çokta zor değil. Temizlenecek petek sayısına göre 30 dakika ile 1,5 saat kadar süren bu işlem gayet basit bir işlemdir. Petek temizliği kombiden başlanarak bütün peteklere kimyasal bir madde verilip içindeki pislikler ve kalıntılar banyodan gidere akıtılır. Peteklerin yerinden sökülmesine bile gerek yoktur. Evde yapılan hava alma işlemi basit sorunlar için ancak çözüm olabilir. Zamanla peteklerin içinde kireç ve pas oluşur. Bunlar da peteklerin içindeki suyun rahat hareket etmesini engeller ve ısı kaybı meydana gelir. Evde amatörce hava alma işlemleri yapmak yerine petek temizleme işini profesyonelce yapan firmalardan yardım alınabilir. Temizlenecek petek sayısına göre fiyat aralığı 50 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak petek koruyucu isterseniz 50 TL daha verilebilir.

Petek temizliği gerekli mi?

Çoğu insan kış başlangıcında peteklerini açtığında petek temizletme ihtiyacı duyar. Peki, petek temizliği gerekli mi? Evet. Çünkü petekler temizletilmezse ya hiç ısıtmaz ya geç ısınır ya da üstü ısınır altı ısınmaz. İşte petek temizliğiyaptırılmazsa eğer hem ısınmadan tam verim alınamaz hem de çok fazla fatura ödemek zorunda kalınabilir. Bu yüzden iki yılda bir mekânların petek tesisatı verimli olacak şekilde temizlenmelidir. Sadece peteklere su püskürterek temizlemek yerine kombiden başlanarak tüm tesisat temizlenirse ısıdan alınan verim artacaktır.

Petek temizliği faydaları nelerdir?

Peki, petek temizliği faydaları nelerdir? Yukarıda da söylediğimiz gibi en büyük faydası her hâlükârda cebe olmaktadır. Hem ısınmamız daha artacak hem de ödediğiniz fatura düşecektir. Ayrıca petekler iyi çalıştığı için kombi de fazla yorulmayacak böylece kombinin de ömrü uzayacaktır. Kombilere bakım yaptırmak sadece kombinin doğal gazdan aldığı verimi yükseltecektir. Petekler ise kombinin dönüştürdüğü ısıyı tüm mekâna aktarır.

Dolayısıyla daha verimli ve hesaplı ısınmak için hem kombi bakımı hem de petek temizliği çok önemlidir. Zaten petek tesisatı düzgün temizlenmediği takdirde tesisatta biriken tortu kombiye de zarar verecektir. Bu yüzden petek temizliği hem eve hem cebe faydalıdır.

Verimli ısı elde edilebilmesi amacı ile yapılması gerekli olan kalorifer petek temizliği önemli bir uygulamadır.

Petek Temizliği Gerekli mi?

Konutlarda bulunmakta olan radyatörlerin vasıtası ile, soğuk havalarda sıcak ortamlara sahip olmaktayız. Zaman geçtikçe, petek temizliği yapılmayan radyatörler artık eskisi kadar iyi ısıtmamaya ve verim kaybı göstermeye başlar. Peteklerin bazıları ısınır bazıları ise ısınmaz, üst kısımları sıcakken alt kısımları soğuk kalır ve peteklerden ses gelmeye başlar. Kombinin ısısını yükseltmenize rağmen peteklerin ısısı artmaz ve bakımını yaptırmış olsanız bile, kombi çok sık arıza yapmaya başlar. Tüm bu belirtiler petek temizliği gerekli mi sorusunun cevabıdır.

Petek Temizliği Faydaları

Kalorifer petek temizliği yapıldıktan sonra peteklerin vermekte olduğu ısılarda, büyük oranda artış görülmeye başlanır. Petek temizliği faydaları içerisinde en önemlilerinden birisi, petek temizliği yapılırken, kombi filtresi de temizlendiğinden dolayı kombinin de randımanı artarak, gaz sarfiyatında düşüş görülmesidir. Petek temizliği faydaları içerisinde bir diğeri de kombinin sık sık yapmakta olduğu arızalardan ve bunun getirdiği stresten kurtulmanız olacaktır. Petek temizliği gerekli mi diye sorulduğunda, mali yönden bütçenize getirdiği kazanca bakmanız yeterli olacaktır.